1. SZKODLIWE NAWYKI

Jakie nawyki najczęściej utrudniają nam życie?

Każdy z nas ma mnóstwo nawyków, które sprawiają nam przyjemność, ale w konsekwencji nam szkodzą. Może to być nawyk odkładania na później, nawyk przesiadywania przed telewizorem czy komputerem, nawyk złego odżywiania, zostawiania rzeczy nie na swoim miejscu (tzw. Bałaganiarstwo), nawyk lenistwa, ale również nawyk związany z pracoholizmem. Chociaż przyzwyczailiśmy się do tych nawyków i wydaje nam się, że jest nam dobrze z tym, to niestety konsekwencje tych nawyków szkodzą naszemu zdrowiu i nie pozwalają osiągnąć zamierzonych efektów, ponieważ kradną nam czas lub zakłócają nasz rytm życia. Nie pozwalają nam robić tego, co chcemy lub co sprawia nam więcej przyjemności. Powodują, że nasza motywacja leży w gruzach. Pomyśl tylko, ile w Twoim życiu zmieniłoby się, gdybyś wyeliminował swoje szkodliwe nawyki.

Jest mnóstwo nawyków, z którymi sobie nie radzimy, łącznie z bardzo szkodliwymi uzależnieniami jak alkoholizm, seksizm, narkomania…

2. FAŁSZYWE PRZEKONANIA

Fałszywe przekonania już na wstępie powstrzymują Cię

przed zrobieniem czegokolwiek i podjęciem jakiejkolwiek inicjatywy. Jeśli masz przekonania typu. „W tym kraju nic się nie da zrobić”, „Nie jestem wystarczająco dobry, by osiągnąć sukces”, „Uczciwy człowiek w tym kraju nie zrobi kariery”, „Wszyscy, którzy dorobili się czegokolwiek, to złodzieje”, „Tylko ciężką pracą można się czegokolwiek dorobić”, to nie osiągniesz nic innego, co poza te przekonania wykracza. Nawet nie podejmiesz jakiejkolwiek inicjatywy, żeby np. więcej zarabiać, bo zgodnie z tym, co masz zakodowane w głowie, w Twojej sytuacji nie da się więcej zarobić. Wszystkie okoliczności zewnętrzne będą działały przeciwko Tobie zgodnie z tym, co tkwi w twojej głowie. Twoje przekonanie jest takie, że w tym kraju uczciwy człowiek musi ciężko pracować i niewiele zarabiać. Zawsze będziesz działał według schematu związanego z Twoimi przekonaniami. Trudno będzie Ci znaleźć uczciwych ludzi wokół siebie, jeśli Twój umysł jest przekonany, że takich ludzi nie ma. Twoja podświadomość będzie wyszukiwała osoby nieuczciwe, a Ty będziesz wchodził z nimi w relacje. Nic nie będzie Ci się udawać przez to, co myślisz o sobie. Twoje myślenie o swoich wadach, o państwie, o rządzie i jego złych działaniach, o złych ludziach, z którymi nie da się współpracować i robić biznesu prowadzi do tego, że działasz zgodnie z tym, co myślisz, co masz zaprogramowane w swoim umyśle. I tak też dzieje się w twoim życiu. Wszystkie tego typu przekonania głęboko zakorzenione w Twoim umyśle szkodzą Ci i nie pozwalają na dokonanie zmian w Twoim życiu. Twój umysł zaprowadzi Cię zawsze tam, gdzie skierowane są Twoje myśli i będziesz obracał się wokół takich ludzi, jak ich sobie wyobrażasz.

3. NEGATYWNE EMOCJE

Najwięcej chaosu i destrukcji w życiu wprowadzają
negatywne emocje!

Złość, zazdrość, nienawiść, żal, gniew, zmartwienia, zawiść, strach, poczucie winy, pretensje, chęć zemsty, agresja itd. Emocje takie zakłócają trzeźwość Twoich myśli i powodują, że podejmujesz decyzje, których żałujesz w momencie, gdy emocje opadną.Zapewne przypominasz sobie takie momenty, kiedy żałowałeś po czasie swojej decyzji. Powiedziałeś coś w złości swojemu koledze/koleżance i doszło z tego powodu do konfliktu, kłótni. Może nawet straciłeś swojego przyjaciela z powodu nie panowania nad tym, co mówisz. Może taka sama sytuacja zdarzyła się w kontaktach z Twoim przełożonym lub podwładnym. Nie panując nad emocjami, tracisz dobrych pracowników lub odwrotnie – Twoje emocje mogą spowodować, że Twój przełożony nie będzie Cię uwzględniał wawansach, bo denerwuje go Twoje zachowanie. Nie jesteś w stanie przetrwać w szczęśliwym związku, jeśli negatywne emocje biorą górę nad Twoim trzeźwym myśleniem. Nie jest możliwe budowanie relacji z przyjaciółmi, z dziećmi, jeśli nie potrafisz zharmonizować swoich emocji. Może zdarzyło Ci się, że pod wpływem emocji kupiłeś coś w promocji w sklepie. Sprzedawcy bardzo często wykorzystują nasze emocje do tego, żeby nam coś sprzedać. Używają emocji podczas sprzedaży, a Ty ulegasz.Firmy wykorzystują emocje w swoich reklamach. Pokazują np. mecze czy pobyt na wakacjach, co oczywiście wywołuje emocje w nabywcach i kupujemy pod ich wpływem.Podejmujemy decyzje pod wpływem emocji. Jeśli te emocje są niezrównoważone, zarówno te negatywne, jak i silnie pozytywne, to będziemy podejmować zupełnie inne decyzje, niż podjęlibyśmy wtedy, kiedy jesteśmy wyciszeni i zharmonizowani emocjonalnie.

W pracy ze swoimi ograniczeniami najważniejsze są trzy rzeczy:

 Pierwszą z nich jest przyznanie się do tego, że posiadamy jakieś ograniczenia. Nie jednemu z nas trudno jest się przyznać do swojego lenistwa, wynikającego ze szkodliwych działań. Innej osobie trudno jest się przyznać do tego, że jest chorobliwie zazdrosna z powodu nieprzepracowanych negatywnych emocji. Jeszcze innej osobie odsłonić to, że za swoje błędy obwinia innych zamiast sprawdzić, jakie to negatywne przekonania związane z tym, że jej się nic nie udaje to powodują. A więc punkt pierwszy – przyznaj się do swoich błędów, do tego, że zmiany należy zacząć od siebie, a nie od zmian otoczenia.

Po drugie poznaj, uświadom sobie, co tak naprawdę Cię ogranicza, co powoduje, że tyle rzeczy sobie planujesz, snujesz swoje marzenia, ale Ci to nie wychodzi. Wbrew pozorom samemu trudno jest wychwycić, zauważyć swoje wady, błędy, ułomności. To, że je posiadasz, nie jest niczym złym. Czymś o wiele gorszym jest to, że nie uświadamiasz sobie tego i nic z tym nie robisz.

W trzeciej kolejności pozostała Ci jeszcze praca nad wyeliminowaniem swoich ograniczeń. Jeśli poznasz do tego odpowiednie narzędzia, to może się okazać, że zmiana ich jest o wiele łatwiejsza, niż samo uświadomienie i przyznanie się do tego, co Cię ogranicza.

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!