1. Stres jest przyczyną większości chorób – nadciśnienie, choroby układu pokarmowego, choroby serca, depresja, nerwica i wiele innych.
  2. Stres powoduje, że nasze ciała są zablokowane, napięte. Nie potrafimy odczytać informacji, bodźców płynących z ciała. Komunikacja z własnym ciałem jest równie ważna jak z własnym umysłem, z myślami.
  3. Jesteśmy podatni  no tworzenie konfliktów, ponieważ emocje nad którymi nie panujemy powodują, że szybko wchodzimy w reakcje z osobami, które nas prowokują, lub próbują nas sobie podporządkować.
  4. Szybko rozpadają się nasze związki, ponieważ nasze emocję np: lęk obniżają nasze poczcie wartości, powodują, że czujemy się niedoceniani. Wtedy chcemy sobie coś udowodnić,  walczymy o lepszą pozycje w tym związku, zamiast doceniać i szanować partnera/partnerkę.
  5. Złe relacje w pracy, np.  dajemy się wyzyskiwać, bo czegoś się boimy. Boimy się zwolnienia z pracy. A wszędzie tam, gdzie czegoś się obawiamy, odczuwamy niepokój, lęk to oznacza, że jesteśmy w stanie stresu fizjologicznego, który ogranicza nas w naszych wyborach.
  6. Łatwo jest nami manipulować na przykład, wtedy, kiedy ulegamy sprzedawcom i kupujemy niepotrzebne rzeczy, bo kupujemy pod wpływem niekontrolowanych emocji.
  7. Stres ogranicza naszą świadomość. Lęk, złość jest zaprzeczeniem świadomości. Jeśli żyjemy w lęku i złości to nie wybieramy świadomie i trudniej jest nam odróżnić prawdę od fałszu. Opieramy swoje wybory na podstawie tego co mówią nam „autorytety” i co nie jest zgodne z naszą prawdą. Nie wybieramy poprzez nasze wewnętrzne odczucie. Odczucie lekkości daje nam możliwość wyboru w zgodzie z samym sobą. Odczucie ciężkości to wybór, który działa  wbrew naszej woli.  Wiele naszych wyborów powoduje, że cierpimy,  czujemy ból  i mówimy, że jest nam z tym dobrze. A naprawdę czujemy z tym ciężar, tylko nie potrafimy tego wyrazić i uwolnić się od tego.
  8. Niekontrolowane emocje i stres kształtują nasz charakter np. powodują, że jesteśmy niecierpliwi, nieufni albo nieżyczliwi. Często wydaje nam się, że charakteru  nie da się zmienić ale to  nieprawda, bo jeśli uwolnisz się od swoich negatywnych wzorców kształtujących zachowania, to jest to możliwe. Oczywiście to jest długi proces, ale warto pracować z redukcją stresu, aby jako produkt uboczny zmienić swoje niechciane zachowania.
  9. Stres ogranicza naszą percepcję. Kiedy jesteśmy wzburzeni emocjonalnie, nie dostrzegamy tych możliwości, które są nam dostępne, żyjąc w radości i spokoju. Nasze pole widzenia, słyszenia, odczuwania zawęża się.

    Stres rujnuje wszystkie sfery naszego życia i nie należy tego lekceważyć.

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!