Afirmacja polega na powtarzaniu pozytywnych treści na swój temat w celu wprowadzenia pozytywnej zmiany osobistej. Podobnie jak sugestia lub autosugestia w hipnozie. Do czego służą afirmacje?

Czy rzeczywiście  afirmacje można stosować do wszystkich zmian, do całkowitej transformacji osobistej, a nawet do kreowania rzeczywistości?

Niektórzy stosują afirmacje do tego, aby dokonać radykalnych zmian w swoim życiu – do naprawy stanu emocjonalnego, do przyspieszenia sukcesu czy do spełnienia marzeń. Niektórzy wykorzystują afirmacje do zmiany rzeczywistości wokół siebie, do kreowania, akceptacji, wzmacniania, przebaczania, okazywania wdzięczności, poprawy zdrowia, a także do pracy z destrukcyjnymi emocjami itd. Jeśli w trakcie afirmowania pojawiają się negatywne odczucia, np. jakieś lęki, obawy to konstruują następną afirmację do tego aby się pozbyć tych obaw.  Afirmacje są najskuteczniejsze, gdy wykorzystuje się je głównie do zmiany przekonań, wtedy działają najsilniej. Natomiast do takiej gruntowej zmiany osobistej i do kreacji są inne, o wiele skuteczniejsze techniki. O tym będę jeszcze pisać w kolejnych artykułach.

Z przekonaniami jest tak, jak z udeptaną ścieżką, którą chodziłeś przez długi czas. Kiedy nagle okaże się, że ta ścieżka jest zlikwidowana, Ty nadal kierujesz się, podążasz w tym kierunku, do czasu, kiedy nie wydepczesz w innym miejscu nowej ścieżki. Na początku, z przyzwyczajenia, pierwsze odruchy będą Cię prowadziły do starej ścieżki. Zanim wydepczesz nową, w innym miejscu, to z pewnością potrwa jakiś czas i jakąś pracę potrzebujesz wykonać.

Tak samo jest ze zmianą przekonań. Zanim powstaną nowe połączenia neuronowe w Twoim mózgu i przyzwyczaisz się do nowego sposobu myślenia, to potrzebujesz za pomocą afirmowania zmienić stare przekonanie na nowe. W literaturze rozwojowej często wspomina się  o tym, że taka zmiana starych przekonań trwa 21 dni. Chociaż  zdarza się, że przekształcenie starych wzorców, przekonań następuje wcześniej, po kilku lub kilkunastu dniach. To się objawia konkretnymi zmianami w naszym życiu.

Afirmacje – jakiego rodzaju przekonania zmieniają ?

Jeśli np. w otoczeniu, w którym się wychowywałeś, ciągle powtarzano, że „Pieniądze szczęścia nie dają”, to jest złe przekonanie, które blokuje Cię przed otwarciem się na to, aby mieć pieniądze. Twój umysł tak pokieruje Twoimi decyzjami, abyś nie zarabiał dużych pieniędzy, ponieważ wtedy byłbyś nieszczęśliwy. Wtedy w miejsce starego przekonania „Pieniądze szczęścia nie dają” wprowadzasz nowe, takie, które Ci służy. Stosujesz do tego afirmację. Afirmacja to jest pozytywne stwierdzenie, które zastąpi to negatywne, to, które jest dla ciebie blokujące, które zamyka Cię na przypływ większej ilości pieniędzy. Możesz wprowadzać różne stwierdzenia do swojego umysłu, po prostu takie, które są zaprzeczeniem tego starego. Np.: „Pieniądze dają mi szczęście”, „Kocham pieniądze, a one kochają mnie”, „Zarabiam coraz więcej i więcej, jestem szczęśliwy”, „Bogactwo i szczęście jest moim naturalnym stanem” itd….

Afirmacje nie będą skuteczne, jeśli przekonanie jest połączone z  emocjami blokującymi, złymi, destrukcyjnymi, np. przekonanie, że jesteś nic nie wartym człowiekiem. Jeśli osoby z Twojego otoczenia ciągle Ci to powtarzali i do tego wyśmiewali się z Ciebie, dokuczali Ci, albo jeszcze do tego miałeś rodzeństwo, który było  doceniane bardziej, a Ty byłeś gorzej traktowany, wtedy Twojemu przekonaniu, że do niczego się nie nadajesz, towarzyszą jeszcze emocje związane z gniewem, upokorzeniem, zazdrością, złością. Wtedy afirmacje nie pomogą, wówczas należy najpierw pozbyć się tych negatywnych emocji, a można to zrobić korzystając z wiedzy z zakresu Recall Healing.

Jak wykonać afirmację?

Afirmacja powinna być sformułowana w czasie teraźniejszym, w formie twierdzącej, w pozytywny sposób. Krótkie zdania, łatwe do zapamiętania. Może być wypowiada lub pisana. Dla wzmocnienia afirmacje można pisać w 1, 2 lub 3 osobie np.:

Ja, Julia, otwieram się na szczęście i na przypływ pieniędzy.
Julia, otwierasz się na szczęście i przypływ pieniędzy.
Julia otwiera się na szczęście i przypływ pieniędzy.

Czy afirmacje są naprawdę skuteczne?

Jeśli je wykonasz solidnie, czyli tak, jak zaleca np. Brian Tracy w książce „Maksimum osiągnięć”, powtarzając je przez 21 dni, to przekonanie na pewno się zmieni, natomiast nie koniecznie problem zostanie rozwiązany, ponieważ nasze kłopoty życiowe wynikają nie tylko z negatywnych przekonań.

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!