Asertywność to jest zdolność wyrażania swoich myśli, przekonań, uczuć bez żadnego skrępowania, w sposób zdecydowany tak, by nie szkodzić zarówno sobie, jak i innym osobom. W encyklopedii przeczytałam, że asertywność jest cechą wrodzoną. Czy naprawdę tak jest? Teraz kiedy już wiemy, że możemy zmienić wszystko co jest związanie z naszymi uczuciami, zachowaniami, emocjami nawet częściowe nasze DNA. To w sytuacji kiedy mamy trudności z wyrażaniem siebie i brakuje nam asertywności, też istnieją rożne sposoby by to zmienić.

Brak zdolności wyrażania swoich uczuć, emocji, myśli wiąże się z innymi naszymi cechami takimi jak brak pewności siebie, nieśmiałość, brak wiary w siebie, wszystko to jest z sobą powiązane. Być może zdarzyło Ci się kiedyś powiedzieć coś a myśleć zupełnie coś innego z obawy przed oceną, krytyka, a nawet wyśmiewaniem. Jeśli mówisz lub robisz coś wbrew swojej woli tylko po to, aby innej osobie się nie narażać to na pewno czujesz się niekomfortowo. To jest dla Ciebie sytuacja stresująca i powoduje niezadowolenie z siebie. A co jest ważniejsze? Zachowywać się tak aby inni Ciebie chwalili i byli z Ciebie zadowoleni czy lepiej tak, aby samemu być z siebie zadowolonym, nie urażając przy tym innych osób?

Nie każdy potrafi sobie jednak z tym poradzić.Dlaczego czyjeś dobro jest dla Ciebie ważniejsze niż własne. Może to wynikać z silnej potrzeby akceptacji spowodowanej tym, że nie byłeś wystarczająco doceniany przez otaczające Cię środowisko. Jest to jedna z  przyczyn braku pewności siebie, braku wiary w siebie i braku pewnego mówienia o sobie i swoich potrzebach. Czyli po prosu braku asertywności.

Często spotykam się z takimi sytuacjami, gdzie ktoś kogoś chce poczęstować obiadem ale ta osoba odmawia, pomimo tego, że jest głodna i chętnie zjadłaby ten obiad. Wydaje się jej, że to nie wypada bo ktoś może był nie przygotowany na to, że odwiedzisz go w czasie obiadu. Z kolei osoba, która Ci proponuje obiad, ale nie jest na to przygotowana i nie umie Ci o tym powiedzieć, to znaczy, że jej też brakuje asertywności. To doprowadza do wielu nieporozumień a czasami nawet do konfliktów. Osoba asertywna, jeśli już jej ktoś proponuje obiad to nie musi się zastanawiać nad tym, czy ktoś to robi szczerze, czy nie. Jeśli ktoś już Ci coś proponuje, jeśli Cię częstuje, to znaczy, że robi to ponieważ tak chce. A jeśli to robi tylko z grzeczności myśląc, że Ty odmówisz, to jest niespójne. Taka niespójność jest powodem braku asertywności. Ty masz prawo odczytywać informacje bezpośrednio, bez podtekstów. Większość z nas potrafi takie sygnały odczytywać. Jesteśmy w stanie zauważyć czy ktoś mówi szczerze czy coś ukrywa.

Jeśli masz na coś ochotę a nie potrafisz tego wyrazić, to wynika właśnie z braku asertywności. Z tego powodu, że wyrażasz nie to co czujesz naprawdę.

Asertywność to umiejętność odmawiania, proszenia
i nie gniewania się, jeśli ktoś odmawia.

Nie można jednak asertywności mylić z egocentryzmem i skupianiu się tylko na swoich potrzebach. Ktoś kto ciągle, prosi  i wymusza na innych by się do nich dostosowali,  nie jest osobą asertywną, tylko jest osoba dominująca, która chce sobie podporządkować innych. Asertywność  nie oznacza wymuszania, przekonywania na siłę. Asertywność oznacza tylko mówienie o tym co się czuje, czego się pragnie, mówienie o swoich wartościach jawnie. I nie obrażanie się jeśli ktoś Ci odmawia lub nie akceptuje twoich przekonań.

Skąd bierze się to, że nie potrafisz jednoznacznie odmawiać, prosić, wyrażać swoich myśli, swoich potrzeb. Z wychowania, z wzorców panujących w środowisku w którym się wychowujesz. Jakie są metody na zwiększenia asertywności. Tak jak pisałam na początku asertywność jest powiązana z pewnością siebie,  ze śmiałością z autentycznością. Jeśli popracujesz nad swoją pewnością siebie, to spowoduje, że nie będziesz się obawiał mówić o swoich potrzebach głośno, nie będziesz się wstydził prosić o pomoc i nie będziesz się buntował jeśli ktoś ci tej pomocy odmawia.

 

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!