„Biologia przekonań” – książka, która opisuje przełomowe odkrycia Bruce’a Liptona, światowej sławy biologa komórkowego, wykładowcy biologii komórkowej na University of Wisconsin’s School of Medicine. Mianowicie objawił on światu, że to nie geny kontrolują nasze życie biologiczne, ale nasza percepcja i sygnały, jakie odbieramy ze środowiska.

„Jesteśmy więc architektami naszej własnej biologii, a nie ofiarami genów!”

„Biologia przekonań” uświadamia nam, że zmieniając swoje myśli, przekonania, możemy zmienić też biologię naszego ciała, co ma niezwykły wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Lipton opisuje w tej książce wiele eksperymentów jakie przeprowadził na Uniwersytecie Stanforda odnośnie mechanizmów, poprzez które komórki przyjmują i przetwarzają informację.

Zwraca uwagę na zachowania wzrostowe i obronne komórek, które są niezbędne do przetrwania organizmów wielokomórkowych. Jednak w sytuacji, kiedy komórki przełączają się na tryb obronny, następuje zahamowanie wzrostu. Np. wtedy, kiedy dostarczamy trucizn zamiast dobrego pożywienia lub narażamy je na nieustający stres. By w pełni rozkwitać i doświadczać swojej witalności musimy nie tylko wyeliminować czynniki stresu, ale ciągle doświadczać szczęścia, radości, miłości, czyli tego, co stymuluje wzrost komórek. Doświadczanie szczęścia i radości to jest tak podstawowe i prozaiczne, mogłoby się wydawać, podejście do życia, że nie trzeba tu żadnych odkryć naukowych. Ale porządek tego świata jest zakłócony. „Zamiast zrozumieć naturalny porządek, aby ludzkie istoty mogły żyć w harmonii z tym porządkiem. Nauka ustanowiła sobie za cel kontrolę i dominację nad Naturą”.

„Biologia przekonań” nawiązuje również do tego, jak działa ludzka podświadomość i niekorzystne programy wpływające na nasz sposób myślenia. O podświadomości pisałam tutaj.

Ponieważ mózg kontroluje zachowania komórek, to ważne jest w jaki sposób myślimy. Autor uważa, iż to „Jak wykorzystać umysł do wspierania rozwoju jest tajemnicą życia”

W „Biologi przekonań” autor odnosi się również do fizyki kwantowej i do tego, że fizyka newtonowska jest już nieaktualna. ”Fizyczny świat Newtona – trzymamy się tego świata i pomijamy niewidoczny, kwantowy świat Einsteina, w którym materia zbudowana jest z energii i nie ma rzeczy bezwzględnych. Fizyczne atomy są zbudowane z wirów energii, które bezustannie obracają się i drgają. Atom nie ma fizycznej struktury – władca jest nagi. Materię można zdefiniować jednocześnie jako namacalną (cząstka) i jako niematerialną moc pola (fala)”.

Uświadamia czytelnikom, że energia silniej wpływa na ciało fizyczne niż związki chemiczne.

Jednocześnie ubolewa nad tym, że odkrycia fizyki kwantowej zostały na wielką skalę wykorzystane, dając nam dobrodziejstwa techniczne takie jak telewizja, telefony, lasery, rakiety, tomograf itd., ale niestety w biomedycynie się tej wiedzy nie wykorzystuje w ogóle.

Autor łączy w tej książce wiedzę z fizyki kwantowej, biologii komórkowej i psychologii, by uświadomić czytelnikowi, co tak naprawdę ma wpływ na jego zdrowie. I nie są to tylko preparaty chemiczne…

 

 

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!