Czy taka postawa jest dobra dla Ciebie i dla osób, z którymi masz kontakt? Z pewnością nie jest. Osoba skupiona na sobie, która widzi tylko swój własny interes, niekiedy może myśleć sobie, że udaje jej się zawsze wygrywać, zawsze dostawać więcej niż inni.

Wdaje się jej, że jest szanowana właśnie dlatego, że potrafi zadbać o swój interes i dostawać więcej niż inni dostają. Wydaje jej się, że z tego powodu jest podziwiana, szanowana i poważana. W gruncie rzeczy osoba egoistyczna jeśli chce zawsze więcej zyskać niż inni, jest źle oceniana i odbierana. Bo nikt nie lubi być gorszy i zyskiwać mniej.

Kiedy osobie egoistycznej wydaje się, że jest przebiegła, że umie kogoś pozbawić jego wartości  i jego kosztem np. się wzbogacić, to niestety jest w błędzie. Ona dostrzegasz tylko to, że udało jej się więcej zyskać, ale nie zauważa tego, że ktoś inny przez to stracił. Jej egoizm nie jest odbierany jako zaradność i spryt, ale jako pozbawienie kogoś innego  czegoś, co dla niego jest ważne.  A więc egoista nie widzi tego, że jest pazerny tylko widzi to, że jest zaradny, sprytny.  Niestety to jest mylne myślenie o sobie.

To nie jest osoba, która siebie kocha bardziej niż innych. Egoizm jest zaprzeczeniem miłości, a jeśli ktoś jest skupiony na sobie nie oznacza, że on siebie kocha. On tylko chce skupić na sobie uwagę, bo szuka za wszelką cenę akceptacji i miłości. Ale nie potrafi tej miłości okazywać. Taka osoba ma problem z tym, aby sprawiedliwie oceniać.

Czy jest coś takiego jak zdrowy egoizm? Ja uważam, że nie, ponieważ takie osoby nie potrafią dostrzec potrzeb innych osób na równi ze swoimi korzyściami.

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!