Jak realizować postanowienia nie tylko noworoczne?

W pracy, w sporcie, w biznesie, w życiu rodzinnym i wszędzie, gdzie tylko można oczekiwać lepszych wyników. I to nie tylko tych policzalnych, bo lepsze rezultaty w życiu rodzinnym mogą oznaczać np. mniej konfliktów, a więcej porozumienia i zdobywania wspólnych celów.

Tajemnica  realizowania wyznaczonych postanowień na 100%  tkwi w umiejętności skupienia uwagi, w całkowitej koncentracji na danym celu.

Jeśli spełnisz wszystkie warunki związane z wyznaczaniem i realizacją celów typu: cel ma być spisany, określony w czasie, konkretny, ma być sporządzony plan, terminarz działania itd., to i tak możesz go nie zrealizować. Jeśli nie dasz rady poświęcić maksymalnie swojej uwagi na tym celu tak, aby być całkowicie na nim skoncentrowanym, aby uzyskać stan flow, to właśnie dlatego, nie zrealizujesz swoich postanowień.

Nie jest łatwo uzyskać stuprocentowego skupienia uwagi na swoim postanowieniu, ponieważ myśli nasze ciągle gdzieś błądzą, ciągle uciekają do jakichś problemów, do rzeczy, którymi osoby z naszego otoczenia chcą nas zainteresować. Wtedy skupienie na naszych celach zostaje osłabione. A przecież znajomi ciągle nam zawracają głowę swoimi sprawami. Weźmy pod uwagę rozpraszacze jeszcze innego rodzaju – to, że codziennie oglądamy telewizję lub czytamy książki – wtedy też nasza uwaga ucieka od tego, co jest dla nas najważniejsze. Ja nie namawiam do tego, żeby nie czytać książek. Niemniej jednak ważne jest to, jakie książki czytamy. Czy to są książki które podnoszą nasze kwalifikacje, czy jakieś ogólnorozwojowe, czy też są to może jakieś kryminały. Bo jeśli są to kryminały, to tylko „zaśmiecają” nasze myśli. Potem cały ten „śmietnik” w naszej głowie powoduje, że nie skupiamy się na wykonaniu swoich zadań, tylko na tym, co nie jest z nimi związane. Nasze myśli kłębią się wokół problemów, zamiast wokół poszukiwania rozwiązań. Po prostu natłok informacji, jakimi jesteśmy bombardowani z wszystkich stron – internet, telewizja, radio, prasa, znajomi – osłabia pracę naszego umysłu.

Tak jak z zachwaszczonej ziemi nie wyrośnie ładne warzywo, tak samo w natłoku niepotrzebnych myśli nie jesteśmy w stanie skupić się na tym, co dla nas najważniejsze. Taka siła skupienia jest potrzebna każdemu: sportowcom, ludziom biznesu, uczniom w osiągnięciu lepszych wyników.

Kiedyś oglądałam w telewizji wywiad z człowiekiem pająkiem, tym, który wspina się na największe wieżowce na świecie. Zapytany o to, czy kiedykolwiek spadł z jakiegoś budynku, odpowiedział, że tylko raz mu się to zdarzyło. Że to był taki moment nieuwagi, pomyślał sobie o czymś nieprzyjemnym spojrzał w dół i poczuł jakiś lęk. Zachwiała się jego koncentracja, osłabiła równowaga i spadł. Na szczęście po długim leczenie i rehabilitacji doszedł do siebie.

Można by podawać wiele przykładów na to, jak siła skupienia zwiększa szansę na realizację postanowień. Wiedzą o tym doskonale osoby, które uprawiają wschodnie sztuki walki – judo, taekwondo, karate itp. Kiedy to koncentracja energii jest tak silna, że karateka potrafi jedną ręką przeciąć na pół cały stos desek, wynika to z harmonizacji duchowej, cielesnej i umysłowej. Wtedy posiada się kontrolę nad przepływem energii. Tyko taka spójność daje możliwość skupienia swoich myśli, uczuć i działań jednocześnie na jednym celu. Wtedy  oczekiwane wyniki pojawiają się o wiele, wiele szybciej.

Dlatego też skupianie się na kilku rzeczach na raz nie jest wskazane. Chyba że w jednej jesteś już perfekcyjny i wykonujesz ją prawie  automatycznie, to wtedy możesz wprowadzić drugą. Nie jest możliwe pogodzenie szczęścia rodzinnego i potrzeby osiągnięcia szybkiego spektakularnego sukcesu zawodowego. Bo jeśli całą swoją uwagę poświęcisz na swój sukces, na pracę, to zawsze ucierpi na tym rodzina. Nie jest możliwe rozpraszanie uwagi na kilku, kilkunastu sprawach i oczekiwanie, że każda z tych spraw będzie osiągnięta w tym samym czasie, z doskonałym efektem. Na realizację każdego postanowienia jest potrzebny czas oraz połączenie koncentracji myśli, emocji (zaangażowania) i działania.

Ćwiczenia na koncentrację

Dobrym ćwiczeniem na koncentrację jest tak jak wspominałam uprawianie wschodnich sztuk walki, medytacja, modlitwa, mogą to też być ćwiczenia na synchronizację prawej i lewej półkuli mózgowej np. żonglowanie.

Tak samo działa ćwiczenie „leżące ósemki”. Polega na tym, że wyciągamy przed siebie, na wysokości wzroku najpierw jedną rękę i rysujemy w powietrzu ósemkę, podążając za ruchem ręki wzrokiem. Zaczynamy od lewej do prawej, potem odwrotnie i to samo wykonujemy drugą ręka. Wystarczą po 3 powtórzenia.

 

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!