Biznes MLM to biznes XXI wieku. Ma nieograniczone możliwości zarobkowe, nie ma żadnych widełek i pułapów zarobkowych. Jednak to nie jest dla każdego. Niektórzy wolą pracować w korporacjach lub inwestować w swoje firmy i zarabiać tyle samo albo niejednokrotnie mniej, niż mogliby zarabiać w biznesie MLM. Pod warunkiem, że poświęcaliby tyle samo czasu, ile poświęcają temu, co robią obecnie. Wolą pracę jakąkolwiek, byleby nie MLM. Wiadomo… nie każdemu taka forma pracy odpowiada. Nie każdy, pomimo dużych możliwości zarobkowych, potrafi się w tym biznesie odnaleźć.

Zastanówmy się teraz, dlaczego tym, którzy próbują robić coś w biznesie MLM nie udaję się?

Aby to zrozumieć należy przejść przez pewien proces związany ze zdobywaniem umiejętności i kompetencji. W psychologii nazywany jako cztery fazy kompetencji.

Pierwsza faza zaczyna się od nieświadomej niekompetencji, czyli takiego momentu, kiedy nie rozumiesz w ogóle czym jest MLM albo masz mylne wyobrażenie o tej branży. Kojarzysz sobie MLM z jakimiś piramidami lub ze swoimi znajomymi, którzy próbują Ci wciskać jakieś kosmetyki, suplementy diety, środki czystości itp. Jeśli ich nie wpuścisz drzwiami, to wchodzą oknem. Taki jest z reguły sposób myślenia na etapie nieświadomej niekompetencji. I w zasadzie na tym etapie nie masz możliwości zarabiania w tej branży. Nawet nie przyjdzie Ci na myśl, aby zacząć rozwijać swoje kompetencje w tej dziedzinie i nie podejmiesz działań, aby czegokolwiek się nauczyć. Należąc do takich osób po prostu nie wiesz co to jest MLM i jakie daje możliwości.

Jeśli natomiast jesteś o krok dalej, czyli na poziomie świadomej niekompetencji, czyli wiesz, że można zarabiać, tylko nie wiesz jak, nie posiadasz kompetencji do wykonywania takiej pracy, to już możliwości zarabiania pojawiają się. Niestety, to najczęściej na tym poziomie zaczyna dożo osób, ale nie udaje im się. Nie udaje im się, ponieważ te osoby wiedzą, że inni zarabiają, że istnieje taka możliwość, tylko nie wiedzą jak oni to mogą zrobić, nie mają wiedzy i kompetencji. W różnych dziedzinach, nie tylko marketingowych, sprzedażowych, ale również takich umiejętności miękkich, które mają wpływ na budowanie relacji.

Bo w tym biznesie relacje są bardzo istotne. Te osoby próbują pozyskiwać partnerów  metodą face to face, prosząc znajomych, aby cokolwiek od nich kupili. Niektórzy również próbują swoich sił w Internecie. Ale to dla większości jest jeszcze bardziej skomplikowane. Tutaj jesteś na etapie, gdzie błądzisz, nie masz określonej strategii, pokazanej drogi. Jesteś świadomy tego, że brakuje Ci tej wiedzy i umiejętności. I tutaj okazuje się, że nawet jeśli wiesz, że możesz zarabiać, ale nie wiesz jak, to trudno będzie. Na tym poziomie też nikt nie zarabia.

Kiedy już dojdziesz do momentu świadomej kompetencji, kiedy już wiesz, masz świadomość, rozumiesz, że możesz zarabiać i potrafisz korzystać z nabytych umiejętności. Ale to może jeszcze wymykać się spod kontroli świadomej np. dlatego, że odkładasz na później, że nie robisz czegoś na czas, że brakuje Ci koncentracji na tym, co robisz. Posiadasz wiedzę marketingową, ale wdrażanie w życie tej wiedzy sprawia Ci problem. Potrafisz już umówić spotkanie i w odpowiedni sposób przeprowadzić rozmowę, ale cały czas się kontrolujesz. Jeszcze nie weszło Ci to w nawyk. Wiesz jak i potrafisz, ale stare nawyki niekiedy biorą górę. Np. wracasz do starego nieudolnego sposobu prowadzenia negocjacji z parterami.  Na tym poziomie niektórzy zaczynają zarabiać, ale niewielkie kwoty.

Dopiero kiedy jesteś w stanie nieświadomej kompetencji, kiedy już wykonujesz to, czego się nauczyłeś sprawnie, bez świadomego myślenia o tym. Kiedy już wykonujesz to prawie automatycznie, odruchowo, masz to tak opanowane, że możesz uczyć innych, wtedy dopiero osiągasz sukces w biznesie MLM. Wymaga to niestety lat pracy i zaangażowania, aby przejść na taki etap świadomości i kompetencji. I nie każdemu się to udaje, ponieważ niektórzy traktują to jako prace dorywczą i poświęcają zbyt mało czasu na zdobywanie kompetencji. Inni są niecierpliwi i chcieliby już na początku zarabiać, kiedy te umiejętności, kompetencje są zbyt mało rozwinięte, kiedy jeszcze są na etapie raczkowania.

Niestety to nie jest tak, że bez kompetencji i zaangażowania możesz zarabiać więcej, niż w korporacji. Musisz być świadomym tego, że na początku trzeba włożyć sporo pracy zanim zaczniesz zarabiać i dojdziesz do takich kompetencji, gdzie będziesz miał wszystko zaplanowane, gdzie będziesz miał wypracowaną jakaś metoda działania i systematycznie powielał pewne czynności. Niewątpliwie nabycie takiego poziomu kompetencji, kiedy już automatycznie, odruchowo wykonujesz jakieś czynności, przynosi stu procentowe efekty.

Co może Ci pomóc w zautomatyzowaniu Twoich działań?

Możesz sobie przyśpieszyć zdobywanie kompetencji przez różnego rodzaju techniczne możliwości. Np. przenosząc biznes chociażby częściowo do Internetu i wykorzystując do tego odpowiednie narzędzia, które pozwolą Ci zautomatyzować większość działań. Narzędzia do masowego i automatycznego budowania relacji z klientami i partnerami. Być może dla Ciebie biznes MLM przez Internet to nie nowość. Natomiast wiem, że dla większości osób problem stanowi obsługa narzędzi internetowych.

Powiem Ci, że od niedawna ten problem przestał istnieć ponieważ na rynek polski weszła firma, która proponuje wszystkie narzędzia do zautomatyzowanej pracy w biznesie MLM razem z darmowymi szkoleniami z marketingu internetowego i obsługi tych narzędzi. Szkolenie „Profesional Internet Marketer”,  które na rynku ma wartość kilku tysięcy, firma daje za 1 zł. Niesamowite! Nie spodziewałam się czegoś takiego w Polsce!

Zresztą tę wiedzę i te narzędzia możesz wykorzystać do budowania relacji również w swojej działalności gospodarczej, budując w sposób profesjonalny relacje ze swoimi klientami. Te szkolenia i narzędzia oraz wsparcie indywidualne, jakie daje firma, będąc jej partnerem lub klientem, mogą przyśpieszyć rozwój Twojego biznesu o lata świetlne.

 

 

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!