Termin holistyczne podejście jest często używany w odniesieniu do zdrowia. Mówimy, że o zdrowie należy dbać na poziomie fizycznym, emocjonalnym, psychicznym, mentalnym, energetycznym, biochemicznym, duchowym… Zarówno jeśli chodzi o profilaktykę jak i proces leczenia. Holistyczne podejście albo kompleksowe rozwiązania służące zdrowiu. Natomiast rzadko używamy tego pojęcia w odniesieniu do życia, tak ogólnie.

Holistyczne podejście do życia to:

Dbanie  o wszystkie jego aspekty. Przytoczę tu znaną metaforę z samochodem. Jeśli w samochodzie odpadnie jedno koło, to nie pojedzie dalej. To samo można powiedzieć o życiu i ogólnie o dobrym samopoczuciu. Jeśli nie dbasz o wszystkie sfery swojego życia, to nie wzniesiesz się na wyższy poziom życia. Będziesz tkwił w marazmie, przeciętności, będziesz odczuwał dyskomfort zamiast cieszyć się pełnią życia i realizować swoje cele życiowe. Twoje samopoczucie będzie się pogarszać zamiast poprawiać.

Oto 8 istotnych aspektów życia, w których należy utrzymać równowagę i zastosować holistyczne podejście: 

1) Zdrowie, 2) Finanse, 3) Kariera, 4) Przyjaciele, 5) Rodzina, 6) Partner,
7) Zainteresowania, 8) Ja (mój rozwój)

 Czy o każdą sferę życia należy dbać jednakowo? Nie, bo to zależy jakie masz priorytety, wartości i jakie dziedziny na daną chwilę masz zaniedbane. Jeśli Twoją najwyższą wartością jest rodzina, i w danym momencie jesteś po rozwodzie, to oznacza, że na ten aspekt życia w danej chwili potrzebujesz poświęcić więcej czasu i zaangażowania niż na pozostałe. Jeśli jesteś osobą, która ma problemy zdrowotne, to jest oczywiste, że skupisz swoją uwagę głównie na zdrowiu. Każdy ma inne potrzeby, dla większości z nas takim priorytetowym wyzwaniem są finanse. One są najważniejsze, z nimi jest łatwiej zadbać o pozostałe. Z reguły jest tak, że jeśli któraś z tych sfer jest kompletnie zaniedbana, to zadowolenie z pozostałych, nawet jeśli są zadbane,  jest słabe i ogólnie coś w życiu szwankuje, czegoś brakuje. Może dochodzić do  frustracji, przygnębienia albo nawet do ciężkich stanów lękowych.

Holistyczne podejście wymaga zawsze, spośród kilku istotnych sfer życia, wytyczyć sobie jakiś jeden najważniejszy na daną chwilę cel do zrealizowania. Na temat realizacji celów w poszczególnych dziedzinach życia będzie następny artykuł.

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!