Inteligencja emocjonalna to jest zdolność rozpoznawania stanów emocjonalnych, jak też umiejętność radzenia sobie z różnymi stanami emocjonalnymi – własnymi i innych osób. To powoduje, że szybciej potrafimy się dostosować do warunków panujących w otoczeniu, skuteczniej potrafimy rozwiązywać problemy, łatwiej nam się układa współpraca i relacje z innymi osobami.

To jest umiejętność ważniejsza w niektórych aspektach życia od inteligencji IQ, ponieważ emocje mają władze nad intelektem. Intelekt, owszem, potrzebujemy rozwijać do tego, by zdobyć wykształcenie, by dzięki wykształceniu zdobyć dobrą pracę. Ale wykształcenie i dobra praca to za mało, by mieć całkowity wpływ na to, co dzieje się w naszym życiu. Bo co, jeśli nie potrafimy się porozumieć ze swoim szefem lub ze swoimi pracownikami? Co z tego, że ktoś jest wykształcony, jest intelektualistą, jeśli nie będzie potrafił zbudować dobrych relacji w swoim zespole, a w pracy będzie dochodziło do problemów i konfliktów? Nawet kilkumilionowe zarobki nie dadzą Ci satysfakcji, jeśli nie będziesz miał przyjaciół, jeśli nie będziesz umiał zbudować szczęśliwego związku i szczęśliwej rodziny. W życiu ważne są relacje, a tego intelektem nie opanujemy.

Do stworzenia dobrych relacji potrzebna
jest inteligencja emocjonalna.

Jeśli nie będziesz rozwijał swojej inteligencji emocjonalnej, nie będziesz rozumiał swoich emocji, to nie będziesz wiedział, jak nad nimi panować. Jeśli  dochodzi do konfliktów w rodzinie, do rozwodów, to świadczy o Twojej niskiej inteligencji emocjonalnej.

Mój znajomy, który ma już kolejną, piątą, partnerkę uważa, że on nie ma szczęścia do kobiet. Jego świadomość emocjonalna jest tak niska, że nawet nie zauważa tego, że emocje go prowadzą w złą stronę. Zawsze szuka racjonalnego wytłumaczenia w tym, że jego brak umiejętności w rozpoznawaniu stanów emocjonalnych własnych i jego  partnerek prowadzi do problemów, a w konsekwencji do rozpadu tych związków. Jak logicznie sobie to tłumaczy? „To los mi podrzuca złe partnerki”, „Nie mam szczęścia do kobiet”. On nie potrafi zrozumieć, że to jego stan emocjonalny i jego ocena innych osób ma wpływ na to, że trafia na nieodpowiednie kobiety. Gdyby potrafił ocenić sytuację przed zawarciem związku z kobietą, która ma swoje dziecko i on ma swoich dwoje dzieci, to przewidziałby wcześniej taką sytuację, gdzie różnica interesów powoduje konflikty, że będzie dochodziło do kłótni na punkcie wychowania dzieci. Jego inteligencja emocjonalna jest na tak niskim poziomie, że nie potrafi odczytać stanu emocjonalnego swojego i swojej partnerki, i nie rozumie jaki to ma wpływ na ich związek.

Człowiek, którego inteligencja emocjonalna jest na wysokim poziomie potrafi przewidzieć na jakim tle z reguły dochodzi do konfliktów w związkach. I tego nie da się matematycznie, intelektem i racjonalnie właściwie oszacować, to należy poczuć na poziomie emocjonalnym. Ludzie nie tworzyliby związków, które nie maja racji bytu. Jeśli  Twoja inteligencje emocjonalna jest na wysokim poziomie, to potrafisz odróżnić człowieka konfliktowego od człowieka  wyważonego. Potrafisz rozróżnić osobę, która obdarzyła Cię uczuciem od osoby, która wiąże się z Tobą dla korzyści, np. finansowych.

Twoja inteligencja emocjonalna potrafi przewidywać przez pryzmat emocji. Jeśli jesteś świadomy tego, że to emocje Tobą rządzą, wtedy Twój umysł będzie miał większy wpływ na emocje. Emocję Tobą kierują, ale kiedy zrozumiesz jak one funkcjonują, to możesz te kontrolę nad nimi zwiększyć.

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!