Jak odbudować zaufanie? Jeśli już raz kogoś zawiodłeś, i ten ktoś stracił do Ciebie zaufanie, to znaczy, że masz z tym problem. I nawet jeśli osoba Ci wybaczy, to Ty w każdej chwili możesz ponownie to zaufanie stracić. Potrzebujesz zacząć od siebie, aby zaufać samemu sobie, wtedy masz pewność, że możesz obiecać to innym.

Załóżmy, że oszukałeś kogoś bliskiego. I co dalej? Jeśli sam się nie zmienisz, to tego zaufania nie odzyskasz. Znam takie osoby, które ciągle oszukują, ukrywają coś, tworzą jakieś tajemnice, boją się mówić prawdy. Wydaje im się, że jak wyjawią swoją tajemnicę, to ludzie będą na ich temat plotkować. Otóż ludzie zawsze będą plotkować, bez względu na to, czy swoje tajemnice skrywasz czy je ujawniasz.

Bardziej opłaca się szczerość, niż ukrywanie swoich złych uczynków – to jedno. A drugie – to najlepiej zmienić się na tyle, aby nie mieć nic do ukrycia. Jeśli to, co ukrywasz nie jest bardzo złym przewinieniem, to po prostu więcej zyskasz poprzez swoją prawdomówność i łatwiej druga osoba Ci wybaczy. Jeśli jednak dokonałeś bardziej niecnego czynu np: zdradziłeś swoją partnerkę czy zdradziłaś swojego partnera i to ukrywasz, to niestety  problem nie tkwi w tym, że ukrywasz, tylko że dopuściłeś się nagannego czynu.

I teraz zadaj sobie pytanie, czy ufasz sobie na tyle i jesteś pewien na tyle, że więcej się to nie powtórzy? Bo jeśli Ty sam nie ufasz w 100% , że więcej tego nie zrobisz, to nie licz na to, że druga osoba uwierzy Twoim zapewnieniom. Osoba, która ciągle oszukuje, która raz, drugi dopuściła się zdrady, prawdopodobnie, kiedy trafi się okazja, zrobi to kolejny raz.

To są zachowania wynikające z niskiego poczucia własnej wartości, z tego, że nie jest się kochanym, docenianym, akceptowanym, że może było się odrzuconym. Dlatego takie osoby nie kontrolują swoich zachowań. A jeśli nie potrafią się sami kontrolować, to osoby bliskie wiedzą, że trudno jest im zaufać.

Najpierw odbuduj swoje wewnętrzne zaufanie do samego siebie. Potem zastanów się, czy Ty ufasz innym, potem dopiero
możesz mieć pewność, że inni zaufają Tobie.

Świadomie  trudno jest zauważyć pewne nasze zachowania, ponieważ są automatyczne, tak jak pisałam w artykule o podświadomości. Są zaprogramowane i ciągle do nich wracamy, powtarzamy je, nie panując nad nimi racjonalnie. Dlatego nie wystarczy sobie powiedzieć, że od jutra nikogo nie oszukam, nikogo nie zdradzę, nikogo nie wykorzystam. Te zachowania się powielają bezwiednie.  Dlatego potrzebujesz wykonać trochę pracy nad sobą, aby odbudować zaufanie wewnętrzne i na zewnątrz.

Najważniejsza w pracy nad tym jak odbudować zaufanie jest szczerość wobec siebie przede wszystkim, ale również szczera rozmowa z partnerem. Bez wyjaśnienia sobie powodów oraz intencji, jakimi się kierujesz kłamiąc, nic nie zmienisz.

 

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!