Motywacja do pracy. Co należy zrobić, kiedy jej brakuje? Przede wszystkim  trudno jest sztucznie tę motywację zdobyć. Najbardziej naturalnym sposobem na motywację do pracy jest wykonywanie tego, co się lubi, co jest oparte na Twojej pasji, na tym co kochasz robić i co daje Ci szczęście. Jeśli Twój zawód jest Ci narzucony przez rodziców albo po prostu nie wiedziałeś, co chcesz robić, kiedy kilka, kilkanaście lat temu decydowałeś się na kierunek studiów i przesądziłeś o tym, co będziesz robił, a teraz to Ci nie daje satysfakcji, nie jesteś z tego zadowolony to motywacja częściowo tylko wyzwoli energię, ale nie spowoduje, że będziesz spełniony zawodowo.

Co, jeśli jesteś już w takim wieku, że nie chcesz zmieniać swojego zawodu, bo nauka nowego to duża inwestycja czasu i pieniędzy? Nie każdy chce posunąć się do takich radykalnych zmian w swoim życiu zawodowym. Co, jeśli jesteś zwykłym pracownikiem i nie myślisz o zmianie zawodu, bo mentalnie nie jesteś na to przygotowany?

Jak zdobyć więcej motywacji do pracy, kiedy się prowadzi swój własny biznes, a jest ciężko, bo konkurencja, spadek energii, dużo pracy, a mniejsze dochody itd.?

Motywacja to jest praca ze swoimi nawykami, które odciągają Cię od obowiązków i kierują w stronę przyjemności, leniuchowania.

Jak wyzwolić więcej motywacji do pracy…

… tak aby chciało Ci się systematycznie, konsekwentnie, wydajnie, skutecznie działać każdego dnia?

Pieniądze dają motywację na krótko, nawet, jeśli zarabiasz w korporacji duże pieniądze, ale tej pracy nie lubisz, to z czasem motywacja zgaśnie. Praca dla pieniędzy, bez zaangażowania emocjonalnego, wcześniej czy później doprowadzi do wypalenia zawodowego. A więc najlepszą motywacją jest taka praca, która jest Twoją prawdziwą misją życiową.

Potrzebujesz dawać sobie nagrody i ustalać, jakie przyjemności Cię czekają po zakończonej pracy. To mają być jasno ustalone reguły związane z przyjemnościami i obowiązkami.

 Zaczynaj zawsze pracę od rzeczy pilnych i ważnych. Najważniejszych obowiązków nie odkładaj na popołudnie, zaczynaj z rana.

Potem tylko pilne, potem tylko ważne, a na koniec takie mniej istotne.

Ustal na każdy dzień plan pracy oraz długoterminowe cele, abyś wiedział, z czego masz się rozliczać.

Dobrym czynnikiem w motywacji do pracy jest spisanie kilku czynności na następny dzień i wystawienie tej spisanej kartki gdzieś w publicznym miejscu, np. na Facebooku. Na drugi dzień piszesz na kartce w ilu % wykonałeś zadanie i zapisujesz kolejne zadania na następny dzień. Takie publiczne zobowiązania i publiczne rozliczanie się ze zobowiązań jest bardzo motywujące. Bo sami przed sobą nie mamy takiej presji jak przed innymi osobami. Lęk przed krytyką innych osób jest silniejszy niż lęk przed osądzaniem samego siebie.

Motywacja do pracy to:

Planowanie, spisywanie na kartce, nagradzanie się, rozliczanie, ustalanie hierarchii ważności i pilności, to są rzeczy nad którymi możemy zapanować swoim umysłem.

A co jeśli ciało odmawia Ci posłuszeństwa, brakuje Ci energii życiowej i kondycji fizycznej, po prostu nie chce Ci się czegoś robić, brakuje Ci siły? Nie będę się tutaj rozpisywała nad tym, jak dbać o energię życiową i kondycję fizyczną, bo to jest temat na kilka innych artykułów.

Na motywację należy spojrzeć szerzej. Chcę Ci to uświadomić, że motywacja do pracy zależy od Twojej kondycji psychicznej, mentalnej i fizycznej.

Ogólnie rzecz ujmując potrzebujesz poświęcić też uwagę sobie, nie skupiając się tylko na pracy i zarabianiu. I nie chodzi mi tu o oddanie się przyjemnościom, o czym na początku artykułu pisałam, tylko o pracę nad sobą.

Możesz stosować do tego ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, ćwiczenia fizyczne, medytację, jeśli lubisz słuchać muzyki to też dobrze działa na zwiększenie energii życiowej. Dbaj o to, aby poziom energii utrzymywał się cały czas na jednakowym poziomie. Wtedy chęć i motywacja do pracy też będzie się utrzymywała.

 

 

 

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!