Dlaczego wybrałam taki temat? Bo wiem, jak bardzo mi ta cecha przeszkadzała w życiu. A często osoby, które mają z tym problem, nie uświadamiają sobie, jak wiele ich trudności życiowych właśnie z tego wynika. W czym Ci przeszkadza niecierpliwość? Przede wszystkim ta cecha powoduje, że nie jesteś w stanie poczekać na to, aby wszystko potoczyło się w naturalnej kolejności. Chcesz, aby coś wydarzyło się natychmiast i odczuwasz niepokój czekając. Wszystko ma swój cykl rozwoju, a Ty ten cykl chcesz przyśpieszyć. I to Cię denerwuje, że masz czekać na swoją kolej. Przyśpieszanie rytmu natury może tylko spowodować kolizję. Tak jak jedziesz samochodem zbyt szybko i przekraczasz prędkość wielokrotnie, jesteś narażony na niebezpieczeństwo. Tak samo jest z niecierpliwością. Jeśli sobie z nią nie radzisz, to w konsekwencji może Ci zaszkodzić.

Jeśli ta cecha Ci doskwiera, to prawdopodobnie nie powinieneś zakładać własnej działalności, ponieważ tutaj na zyski należy poczekać. Twoja niecierpliwość może spowodować, że zanim jeszcze zaczniesz coś osiągać, to już zrezygnujesz, ponieważ nie jesteś dostosowany psychicznie do tego, aby ciężko pracować i czekać na zyski, profity.

Nie zniesiesz presji jaką sam na sobie będziesz wywierał. Że tylko pracujesz i pracujesz, a żadnych korzyści jeszcze z tego nie masz. Będziesz się denerwował, że już pieniądze powinny wpływać na konto, a tu cały czas trzeba inwestować i ponosić wydatki. Człowiek niecierpliwy chciałby mieć zyski już, natychmiast.

Jeśli masz dzieci to doskonale wiesz, jak ważne jest bycie cierpliwym. Dziecko potrzebuje się wybiegać, wykrzyczeć, zatrzymać się na spacerze, obserwować świat. Jeśli Ty nie masz cierpliwości, by się do dziecka dostosować, by poczekać, dać mu czas na poznawanie świata, to wiesz dobrze jakie mogą być tego konsekwencje. Płacz dziecka, Twoja złość to sytuacje, jakie wpływają niekorzystnie na relacje dziecko-mama.

Niecierpliwość też jest związana z tym, że nie dajesz ludziom do końca się wypowiedzieć, przerywasz im w środku zdania, co wprowadza chaos i nieporozumienie w komunikacji.

A więc porywczość przeszkadza Ci w osiąganiu celów, porywczość to zakłócona komunikacja i relacje z ludźmi, to problemy związane z wychowywaniem dzieci. To jest jedna z cech, która wprowadza dysharmonię w Twoim życiu na co zwraca uwagę dr Aleksander Loyd, który opisuje ten problem w książce „Kody uzdrawiania”.

Wymieniłam kilka ważnych problemów, jakie mogą pojawić się w Twoim życiu z powodu niekontrolowanego pośpiechu. Jest ich o wiele więcej. Każdy sukces życiowy, czy to biznesowy, czy finansowy, czy sportowy, czy artystyczny to ciężka, długotrwała praca.  Niestety osoba niecierpliwa, szybko zniechęcająca się do długotrwałej, systematycznej pracy, tego sukcesu prawdopodobnie nie osiągnie. Może tylko iść do pracy na etat i zarabiać pensję, która starcza na taki poziom życia, jaki z pewnością nie odpowiada. Zatem zauważ, jak ważną cechą każdego z nas jest cierpliwość.

Jak można wyeliminować niecierpliwość
i stać się cierpliwym człowiekiem?

Są różne sposoby. Z pewnością jakieś emocje towarzyszą temu i najlepiej byłoby je rozpoznać. Niemniej jednak możesz się uczyć cierpliwości. Poprzez to, że opiekujesz się cudzymi dziećmi, na przykład swoich znajomych. Trudniej nam jest złościć się na cudze dzieci niż na swoje. Zacznij też układać puzzle, takie z dużą ilością elementów. Dobrym sposobem też są ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne lub inne metody, które wprowadzają równowagę emocjonalną.

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!