Niska samoocena to problem wielu osób. Skąd on się bierze? To jest nieprawdziwe wyobrażenie i myślenie o sobie, niedocenianie siebie, swoich zdolności i możliwości. Niska samoocena to myślenie o sobie, że nie jest się w pełni wartościowym człowiekiem. To wszystko zostało Ci po prostu wmówione przez otoczenie, w którym się wychowywałeś. Co z pewnością spowodowało szereg niepowodzeń w Twoim życiu. Niska samoocena może wynikać z tego, że rodzice wymagali od Ciebie zbyt dużo i nie byłeś w stanie temu sprostać. Byłeś wiecznie krytykowany i wyśmiewany z tego powodu. Wszystko to doprowadza do frustracji i niezadowolenia z siebie. Z takim bagażem wyobrażeń, myśli na swój temat funkcjonujesz do dziś i to Ci przeszkadza w życiu. Z tego powodu  wynikają Twoje słabe wyniki  i osiągnięcia życiowe.

Niska samoocena wynika też z niskich kompetencji, z niskiej świadomości i wiary w swoje umiejętności i z tego, że nie jesteś akceptowany i poważany przez otoczenie.

Otoczenie ocenia nas na podstawie tego co posiadamy i kim jesteśmy. Jeśli jesteś osobą która dużo zarabia wtedy jesteś bardziej poważany od kogoś kto zarabia mniej, jeśli jesteś osobą o wysokich kwalifikacjach znasz doskonale kilka języków obcych jesteś bardziej doceniany. Jeśli jesteś świadomy swoich kompetencji to zwiększa Twoją ocenę siebie. Aby podnieść swoje kompetencje nie musisz się kształcić w wielu dziedzinach, wystarczy, że rozwiniesz swoje umiejętności i kompetencje w jednej bardzo wąskiej dziedzinie,  np. staniesz się specjalistą  od wędkowania albo od gotowania. Możesz rozwinąć swoje hobby i traktować to jako swoją umiejętność. Wtedy Ty zyskasz poważanie, szacunek a w ten sposób twoja samoocena się wzmocni. Chociaż nie koniecznie niska samoocena to niskie kompetencje. Ludzie z wysokimi kwalifikacjami tez mają niekiedy obniżoną samoocenę.

Z niską samooceną trudno jest przyciągnąć do siebie osoby z którymi chcesz nawiązać współpracę  np. zatrudnić kogoś w swojej  firmie kto ma większe kwalifikacje, kompetencje od Ciebie. Kiedy osoba szukająca pracy zauważa, że jej pracodawca to osoba z mniejszymi kompetencjami, zdolnościami, umiejętnościami, wtedy pracownik z większymi umiejętnościami od swojego szefa albo nie podejmie takiej pracy albo w pracy dochodzi do konfliktów. Dlatego warto pracować nad swoja samoocena poprzez podnoszenie kompetencji, umiejętności, rozwój własny po to aby być cenionym i poważanym.

Nie będę już poruszać głębszych powodów związanych z niską samooceną, ponieważ pisałam o tym we wcześniejszych artykułach. Tutaj nagrałam ćwiczenie dostępne w pliku audio, które możesz sobie odsłuchiwać bez zastanawiania się na tym co zrobić aby te samoocenę podnieść. W ten sposób na poziomie mentalnym, emocjonalny i psychicznym możesz dokonać zmian.

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!