Podświadomość –  pojęcie to najczęściej jest używane w środowiskach ezoterycznych, we wschodniej filozofii, mniej w środowiskach naukowych, chociaż w psychologii często się pojawia. Do psychologii termin ten wprowadził Pierre Janet, także Jung często odwoływał się do głębszej warstwy nieświadomości indywidualnej.

Podświadomość jest magazynem nagrań bodźców i reakcji pochodzących z instynktu oraz wyuczonych doświadczeń” W podświadomości są przechowywane wszystkie informacje, wspomnienia dotyczące emocji, obrazów, dźwięków, symboli, odczuć, zdarzeń (zbiór dotychczasowych doświadczeń), które mają wpływ na nasze decyzje, zachowania, myśli, działania.

Wydaje nam się, że nie pamiętamy bardzo dawnych przeżyć, bo świadomie nie potrafimy ich przywołać, lecz one są zachowane gdzieś głębiej, czyli w naszej podświadomości i mają cały czas wpływ na nasze życie.

Każda informacja zapisana w naszej podświadomości, każdy obraz, emocja, każde wspomnienie podświadomie wpływa na to, co robisz. Wydaje Ci się, że robisz to świadomie, że kontrolujesz swoje decyzje i zachowania, ale w gruncie rzeczy tak nie jest. Pewne zachowania masz zaprogramowane, pewne działania również. To są automatyczne działania, które na wskutek aktywującego się bodźca przybierają ciągle takie same, powtarzające się reakcje, decyzje, zachowania. Bardzo często te decyzje są nieracjonalne, chociaż Ci się wydaje, że są przemyślane i logiczne.

Jeśli cyklicznie podejmujesz podobne decyzje to znaczy, że robisz to automatycznie z poziomu podświadomości, z poziomu zasobów przechowywanych gdzieś głębiej i nie zdajesz sobie sprawy z tego, że te decyzje czy zachowania są nawykowe.

Podświadomość jest wyłącznie nawykowa.

„Poprzez proces uwarunkowań utrwalone zostają ścieżki pomiędzy bodźcem wywołującym a reakcjami behawioralnymi. Te utrwalone ścieżki to nawyki”. Jeśli powtarzasz jakąś czynność przez dłuższy czas, np. mycie zębów, w ten sposób wytwarza się powtarzalny wzór zachowania, wyuczony odruch bezwarunkowy, nawyk.

Twoje stare przeżycia, doświadczenie są doradcą dla Twojego  świadomego, logicznego umysłu. I to doradztwo odbywa się poza Twoją świadomą kontrolą. Dlatego ważne jest, aby te stare doświadczenia, destrukcyjne wspomnienia uporządkować, by nie powodowały destrukcyjnego doradztwa. Jeśli swoje wspomnienia uwolnisz od destrukcji, to tej destrukcji pozbędziesz się w tym, co robisz, jak działasz i jakie decyzje podejmujesz teraz.

Podświadomość – jak nawiązać z nią kontakt  i
dotrzeć do starych wspomnień?

Jest wiele metod na to, aby dotrzeć do swojej podświadomości. Można to zrobić za pomocą hipnozy, głębokiej relaksacji, w czasie snu. Zawsze, kiedy Twój umysł jest wyciszony, częstotliwość fal mózgowych się zmniejsza, mózg znajduje się w stanie częstotliwości alfa, a nawet theta, wtedy możesz zmieniać za pomocą sugestii schematy, nawyki, programy niekorzystne dla Ciebie. Z poziomu podświadomości możesz stymulować też swoje emocje.

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!