Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi? Trudni ludzie i trudne sytuacje pojawiają się w naszym życiu po to, aby dać nam sygnały, że nosimy w sobie jakiś problem, który wymaga, aby go sobie uświadomić. To jest informacja, co masz do naprawy i co powinieneś zmienić. Jeśli naprawisz ten problem w sobie, to następnym razem człowiek lub sytuacja, którą uważałeś za trudną i konfliktową, będzie Ci zupełnie obojętna.

Tak jak z pewnością ten sam problem jest obojętny wielu innym osobom. Bo nie każdy jednakowo reaguje na osobę, która dla Ciebie może być konfliktowa. Inni mogą uważać, że wcale taka nie jest. Jeśli np. trafiasz ciągle na osoby, które Cię wykorzystują seksualnie, trafiasz na mężczyzn, którzy traktują Cię tylko jako obiekt cielesny, to potrzebujesz przeanalizować sobie, na ile Ty szanujesz sama siebie, aby inni Cię traktowali z szacunkiem. Na ile Ty traktujesz seks jako przygodę. Czy Ty w ogóle potrafisz kochać siebie? Czy potrafisz kochać innych? Jeśli Ty nie potrafisz się kochać, akceptować, szanować, to inni też Ciebie nie pokochają.

Jeśli szef nie docenia Ciebie w pracy, nie możesz liczyć na żaden awans, podwyżki Cię omijają, to oznacza, że potrzebujesz popracować nad swoim poczuciem wartości. Dopiero kiedy Twoja wartość wzrośnie w Twoich oczach, wtedy inni będą Cię uważali za kogoś wartościowego, za dobrego fachowca i tylko wtedy możesz liczyć na awans.

Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi?

Ludzie trudni dają nam feedback. Jeśli dziś się z kimś pokłócisz, to dokładnie przeanalizuj, czego ten problem dotyczył. Dlaczego ta osoba Cię zdenerwowała dokładnie? Jakiego rodzaju zachowanie Cię u tej osoby zdenerwowało? I wtedy sprawdź, na ile Ty się z tym zachowaniem, przekonaniem identyfikujesz. To jest diagnoza do tego, co masz zmienić w sobie.

Z drugiej strony, zanim zaczniesz się denerwować na swoich znajomych, którzy są konfliktowi, postaraj się poznać ich historię. Z pewnością okaże się, że ich życie było trudne i dlatego nie jest im łatwo budować prawidłowe relacje. Jeśli poznasz bliżej historię osoby, z którą masz trudności, która Cię denerwuje, to zapoznając się z jego doświadczeniami, zaczniesz mu współczuć zamiast się na niego złościć. A zrozumienie drugiej osoby to podstawa do tego, by budować dobrą komunikację i zacząć radzić sobie z „trudnymi” ludźmi.

 

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!