Czy rozwój osobisty jest każdemu potrzebny bez względu na to jak sobie radzi w życiu i jakie osiąga  rezultaty? Jest takie powiedzenie „Jeśli się nie rozwijasz to się zwijasz”. I to na wielu płaszczyznach jest znane. Jeśli Twoja firma się nie rozwija, nie inwestujesz w rozwój w technologie, w reklamę, w ludzi to prawdopodobnie  konkurencja,  postara się o to by Twoja firma upadła.

Jeśli nie dbasz o swój samochód, nie dokonujesz co jakiś czas napraw, przeglądów, remontów to taki samochód przestanie jeździć albo będzie stwarzał zagrożenie dla Ciebie i innych użytkowników dróg. Chociaż niektórzy dbają bardziej o swoje samochody niż o siebie.

Jeśli nie dbasz o siebie, nie rozwijasz się to Twoje samopoczucie, zadowolenie z życia pogarsza się.

Ty jesteś najważniejszy, o siebie należy dbać przede wszystkim. Pielęgnować, inwestować w siebie, bo jeśli tego nie robisz to coś się zaczyna psuć, Twój organizm zaczyna źle funkcjonować. I jeśli upadniesz, to trudniej jest Ci się podnieść.

Rozwój osobisty ma Ci dać siłę do tego aby się podnosić z łatwością
po każdym niepowodzeniu.

W naszym kraju statystyki związane z tym, że ktoś nie ma siły podnieść się po upadku, czyli popełnia samobójstwo,  są zatrważające. 17 tys. osób rocznie odbiera sobie życie a na depresję choruję około 1,5 mln osób. Ja nie chcę  tu pisać o tym, że rozwój osobisty pomoże Ci wyjść z depresji ale z pewnością dzięki temu, że dbasz o siebie o swoje szczęście to do depresji po prostu nie doprowadzisz. Nie mniej jednak rozwój osobisty pomoże Ci naprawić „usterki życiowe”, wyeliminować popełniane błędy, uwolnić się od ograniczeń, wyeliminować swoje słabe strony, ale też wzmocni Twoje dobre strony, Twoje zalety.

Jesteś wspaniałym, doskonałym człowiekiem. Możesz być kim zechcesz, możesz tworzyć, kreować swoją rzeczywistość tylko pod warunkiem, że zaczniesz wykorzystywać wiedzę  dotyczącą rozwoju osobistego czyli taką która pomoże Ci rozwijać się i wykorzystać prawidłowo swój potencjał. Potrzebujesz kilku rzeczy aby rozwój osobisty stał się Twoim codziennym rytuałem, stał się Twoim przyzwyczajeniem, Twoim pomocnikiem w drodze do Twojego osobistego sukcesu do realizacji Twoich życiowych planów , marzeń.

Jakie to rzeczy?

Potrzebujesz wiedzieć dokładnie w czym jesteś najlepszy, co najbardziej lubisz robić, uwierzyć w siebie i w swój talent i rozwijać go z niezachwianą pewnością siebie. Potrzebujesz mieć w sobie samodyscyplinę,  co pozwoli Ci konsekwentnie działać i nie odkładać na później. Potrzebujesz odpowiedniej wiedzy i odpowiednich nauczycieli, którzy Cię ukierunkują i pomogą Ci w znalezieniu i wdrożeniu potrzebnej wiedzy. Potrzebujesz usunąć wszystkie wątpliwości , ograniczenia jakie Cię blokują typu: negatywne przekonania, jakieś lęki, strach czyli destrukcyjne emocje i szkodliwe nawyki.

Do tego jeszcze jest Ci potrzebna taka osobowość, charakter, który pozwoli Ci na doskonałe relacje z osobami, które Ci pomogą przy osiągnięciu wyznaczonego celu, ponieważ sam niewiele możesz osiągnąć, potrzebujesz wsparcia otoczenia.

Masz wielką moc i możliwości o wiele…wiele… większe niż sobie myślisz ale ich nie wykorzystujesz bo brakuje Ci tego wszystkiego co wyżej wymieniłam.

Czyli jeszcze raz powtórzę tak dla utrwalenia. Brakuje Ci być może pewności siebie, masz obawy, brakuje Ci samodyscypliny i konsekwencji, uporu w działaniu, brakuje Ci być może kontroli nad samym sobą. Brakuje Ci opanowania destrukcyjnych emocji, które powodują nieracjonalne decyzje.  A takie decyzje, których później żałujesz i które prowadzą Cię w złym kierunku nie pomagają Ci realizować swoich celów a wręcz przeciwnie, wprowadzają zamęt. Wtedy osoby z Twojego otocznia próbują podejmować decyzje za Ciebie. Zaczynają Cię pouczać i przekonują do tego abyś uczestniczył i pomagał im realizować ich cele. Wtedy pojawia się frustracja, złość i się poddajesz. To wszystko dzięki rozwojowi osobistemu możesz zmienić i ukształtować swoje życie tak jak chcesz, tak abyś był szczęśliwym człowiekiem i realizował swoje marzenia.

Do tego właśnie jest potrzebny rozwój osobisty. Do zmiany osobistej, po to aby wszystko w życiu przychodziło Ci łatwiej, szybciej i przyjemniej.

Wtedy Ty stajesz się liderem dla siebie i dla innych po to aby osiągać coraz lepsze i lepsze rezultaty i realizować zaplanowane cele na 100% i do tego aby budować lepsze relacje z otoczeniem.

Nie każdy jest w stanie zrozumieć potrzebę rozwoju osobistego. Jeśli zdobywasz nowe umiejętności, nowe kwalifikacje to też jest rozwój osobisty. Wszystko co służy zmianie na lepsze w Twoim życiu, co powoduje poprawę jakości życia to jest rozwój osobisty i nie należy tego mylić z motywacją i z przemowami motywacyjnymi jakichś guru od motywacji. Chociaż sposoby na motywację są jednym z wielu elementów rozwoju osobistego.

Rozwój osobisty służy też do tego aby samemu kreować, tworzyć i być wzorcem dla samego siebie i dla innych. By nie dopuścić do tego, że ktoś inny wykorzysta Twój potencjał, Twoją pracę, twoje zdolności.

Teraz pomyśl sobie, czy rozwój osobisty jest Ci do czegoś potrzebny?

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!