Wdzięczność jest bardzo ważna w życiu każdego z nas. Jej okazywanie powoduje, że dostrzegasz dobro, jakie wokół Ciebie istnieje i potrafisz się tym cieszyć. A to oznacza, że jesteś szczęśliwym człowiekiem.

Wdzięczności najczęściej nie potrafią okazywać osoby, które są roszczeniowo nastawione do życia, które uważają, że im się należy pomoc, bo oni są słabi i potrzebują wsparcia. Są nastawieni tylko na jednostronną korzyść, nie dając nic z siebie. Nie mówię o odwzajemnianiu taką samą pomocą, ale o zwykłym uśmiechu, o szczerym słowie „dziękuję” lub zwykłym komplemencie. Niestety, osobom sfrustrowanym, żądającym tylko od innych, a nic nie dającym od siebie, słowo „wdzięczność” jest zupełnie obce.

Ja bardzo często pomagam ludziom, którzy zagubili się w życiu, na których spadło wiele życiowych problemów i często robię to za darmo. Ponieważ te osoby nie mają pieniędzy i nie stać ich na zapłatę za moje sesje. Są to z reguły moi znajomi, ale to nie tłumaczy tego, że mi nawet nie dziękują. Te osoby przeważnie nie potrafią wypowiedzieć tego słowa, one nie potrafią kompletnie nic dawać od siebie. Być może czytasz o tym z niedowierzaniem, ale naprawdę mam takie osoby, z którymi przeprowadziłam kilkanaście sesji darmowych i za żadną mi nie podziękowali.

Ja oczywiście nie wymagam od nich wdzięczności ani nie nakazuję im wdzięczności. Jednak myślałam, że usłyszę zwykłe „dziękuję” od kogoś, komu poświęcam swój czas, z kim dzielę się swoimi umiejętnościami, oddaję swoją wiedzę, którą zdobywałam kilkanaście lat, za co ktoś inny zażyczyłby sobie co najmniej 250 zł za godzinę.

Właściwie to z wdzięcznością nie wszystko jest takie oczywiste. Wiele osób nie potrafi jej okazywać. Takie wyuczone „dziękuję” nie zawsze oznacza prawdziwe docenienie tego, co się dostało. Brak wdzięczności często się zauważa w związkach partnerskich, w małżeństwie. Nieraz się tak zdarza, że jedna strona nie docenia tego, co druga osoba dla niej robi, natomiast zauważa tylko to, czego nie robi albo robi inaczej, nie tak, jak ta osoba sobie to wyobraża.

A więc każdy z nas powinien się tego uczyć. Jeśli doceniasz to, co masz i potrafisz się tym cieszyć, to łatwiej do Ciebie przyjdą inne dobra. Wdzięczność za jedno otworzy kanał na przyjęcie drugiego i następnego dobra.

Jest tyle rzeczy, za które codziennie warto dziękować. Chociażby to, że masz dach nad głową, nie cierpisz głodu, nie dotknęły Cię wojny, kataklizmy. Ze możesz wyjść na dwór i podziwiać to, jak piękny jest świat. Ile pięknych rzeczy wokół Ciebie się roztacza. Jeśli potrafisz się na chwilę zatrzymać i cieszyć się tym, co masz, widzisz, czujesz, słyszysz w danej chwili, to łatwiej będzie Ci dawać innym to, co wywołuje uśmiech na ich twarzy.

Jeśli nie docenisz tego, co masz już teraz, to z trudem będziesz osiągał następne rzeczy.

Jak ćwiczyć wdzięczność?

Po prostu codziennie wieczorem usiądź w spokoju i wypisz wszystkie rzeczy, jakie Ci się przydarzyły i za jakie jesteś wdzięczny, podziękuj za to. Wypisz chociaż 5 takich rzeczy każdego dnia. To najprostsze ćwiczenie, ale ma wielką siłę. Bo wdzięczność to nierozłączny element twojego szczęścia.

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!