Nie tak ważne jest to, aby dużo wiedzieć, jak to, by rozumieć, co się wie. Istotne też jest, aby to co się wie i co się rozumie zastosować w życiu i wykorzystać dla własnego dobra.

W szkole uczy się nas, że należy wiedzieć wszystko. Nie wiem, czy znasz takie powiedzenie: „jeśli chcesz zrobić wszystko, to nie zrobisz nic”. Tak samo jest z wiedzą – im więcej tej wiedzy zdobywasz, tym mniej z niej korzystasz.

Co zrobić, aby nadmiar wiedzy nie został wykorzystany przeciwko nam samym? Po prostu zdobywaj jej mniej, ale tak, aby była ukierunkowana na nasze własne potrzeby, a nie po to, aby zaimponować innym, aby im się podobało. Nie zawsze chęć pokazywania swojej wyższości nam służy. Lepiej nastawić się na swoje potrzeby, niż udowadniać innym, że jest się lepszym od nich.

Poszukuj mniej informacji z różnych dziedzin, a zajmij się ich przyswojeniem. Badania wykazują, że ponad 50%  ludzi nie potrafi czytać ze zrozumieniem. W gęstwinie informacji, które zalewają Twój umysł, nie jesteś w stanie skupić się na zrozumieniu wszystkiego i przełożeniu tego na dobre działania, które Tobie służą. Załóżmy, że ugrzęzłeś w gąszczu wiadomości związanych z polityką, z tym co się dzieje obecnie na świecie i w kraju. Do tego jeszcze angażujesz się w różnego rodzaju dyskusje związane z tymi informacjami. To wszystko zabiera Ci czas i energię.

Co chcę Ci w ten sposób uzmysłowić?
Przede wszystkim to, że powinieneś uświadomić sobie, do czego wiedza jest Ci potrzebna. Czy do akademickich dyskusji związanych z tym, kto więcej wie i kto ma rację, czy też chcesz ją wykorzystać do tego, aby żyło ci się lepiej. Abyś realizował swoje marzenia, osiągał lepsze rezultaty i był lepszym człowiekiem.

Co w takim razie należy zrobić, aby ukierunkować się na jedną dziedzinę, by dokładnie rozumieć jej przekaz informacyjny i nie obciążać swojego umysłu, nie rozpraszać swojej uwagi?

Nie martw się o to, że przebywając w jakimś towarzystwie nie będziesz potrafił rozmawiać i wykazać się wiedzą w każdej dziedzinie. Lepiej jeśli zabłyśniesz w jednym temacie, niż będziesz udawał, że wiesz wszystko.

W głównym nurcie naszego życia społecznego wszystko, co uczy samodzielnego myślenia, jest eliminowane.

Przykłada się wielką wagę do tego, żeby dzieci i młodzież uczyć wszystkiego, bo to obciąża ich umysł. A tak bardzo obciążony umysł traci świadomość tego, jak duży wpływ ma na swoje własne życie. Osoby nieświadome swojego potencjału, swoich możliwości bardziej są podatne na manipulację i łatwiej można nimi sterować. Czy naprawdę chcesz, aby inni Tobą sterowali? Czy może chcesz być świadomy tego, że możesz przejąć całkowitą kontrolę na sobą i swoim umysłem? Jeśli tylko nie będziesz kumulował niepotrzebnych rzeczy czy informacji, które Ci nie służą, a nawet bardzo często szkodzą, przestaniesz podejmować złe decyzje dla siebie. Ponieważ przez pryzmat negatywnych informacji i nadmiernej wiedzy, która obciąża Twój umysł, te złe decyzje prowadzą Cię do nieskutecznych i złych działań oraz ich niepożądanych efektów.

Natomiast decyzje podejmowane w oparciu o świadomość i zrozumienie zjawisk społecznych, będą zawsze dla Ciebie przyjazne.

 

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!