Sposobów na wyznaczanie celów jest bardzo dużo. Opiszę tutaj, jak w najprostszy sposób to zrobić.

Tak jak pisałam w poprzednim artykule, jest 8 istotnych sfer w życiu, o które równomiernie powinniśmy dbać. Jak sprawdzić, która sfera jest zaniedbana? Z pewnością każdy wie o tym, niemniej jednak można to sprawdzić poprzez następujące ćwiczenie.

Narysuj 10 okręgów, zaczynając od najmniejszego, potem coraz większe na zewnątrz. Razem te 10 okręgów tworzy jedno koło. Przyjmijmy, że każdy okrąg to 1 punkt, zaczynając od najmniejszego – 1, a skończywszy na największym – 10. Teraz jaszcze podziel to koło na 8 równych części, przedzielając je liniami. Na każdej linii wpisz inna kategorię. Następnie zastanów się, na ile każdą z nich ocenisz w skali od 0 do 10 na dany moment, na ile czujesz się zrealizowany, i zaznacz kropką na danej linii ten punkt. Potem połącz jakimś kolorowym markerem wszystkie kropki, jak na rysunku poniżej.

Ta sfera życia gdzie zaznaczyłeś najmniej punktów, wymaga wyznaczenia celu w trybie przyśpieszonym.

To jest najważniejszy cel na chwilę obecną.

Dlaczego w ten sposób należy szukać tego, w jakiej dziedzinie życia masz aktualnie wyznaczyć cel? Dlatego że wykonujesz pierwszą czynność związaną z wytyczeniem swojego celu i pobudzasz swój umysł, swoją wyobraźnię do działania, dzięki temu świadomość Twoich problemów i pilnych do zrealizowania celów wzrośnie. Następuje krystalizacja priorytetowych celów.

wyznaczanie celów

Z rysunku wynika, że na linii „partner” jest tylko 1 punkt. Prawdopodobnie jesteś w takim wieku, że masz już stabilną pracę i myślisz o dzieciach, o założeniu rodziny lub jesteś po rozwodzie, lub po prostu czujesz się samotnym singlem i chcesz to zmienić.

A więc wiesz już, jakiej dziedzinie masz wyznaczyć cel. Należy go jeszcze dokładnie sprecyzować. Jest wiele metod do tego pomocnych, ja omówię tutaj tę, która jest dość powszechnie stosowana.

Opisz swój cel w następujący sposób, tak aby był:

-> Spisany;
-> Konkretny;
-> Sprawdzalny;
-> Osiągalny;
-> Określony w czasie.

Spisany, ponieważ pobudzasz w ten sposób swoją aktywność związaną z działaniem, wykonujesz pierwszą konkretną rzecz, a umysł już zaczyna sobie wizualizować końcowy efekt. Konkretny, tak aby łatwo potem dał się przełożyć na działanie. Opisujesz szczegółowo, kogo chcesz poznać i jak to zrobisz.  Sprawdzalny, abyś mógł zmierzyć, na ile w trakcie realizacji celu wykonałeś zadanie, a ile Ci jeszcze zostało. Osiągalny, czyli po prostu jest możliwy do zrealizowania. Np. lot na księżyc byłby już nierealny.  Określony w czasie, czyli ustalasz termin jego realizacji np. 9 miesięcy. Jeśli się nie uda w tym terminie zrealizować celu, to go weryfikujesz. Może tak być, że wcześniej go osiągniesz, wtedy wytyczasz nowy cel.

Przykład opisu takiego celu:

Za 9 miesięcy jestem w związku partnerskim z mężczyzną/kobietą, który/która wyznaje określone wartości. Opisz jaką jest osobą, jakie ma zainteresowanie. Czego możesz od niego oczekiwać, czego on może oczekiwać od Ciebie.

Do tego potrzebujesz jeszcze harmonogram realizacji tego celu.
Co konkretnie zrobisz, w jakim terminie.

Pierwszy miesiąc – zwiększam swoją aktywność towarzyską, pokazuje się miejscach dla singli (wymień jakie to miejsce), rejestruję się na portalu randkowym. Jeśli szukasz partnera o określonych wartościach, np. jesteś katolikiem i szukasz partnera katolika, to zapisujesz się do Oazy czy rejestrujesz się na portalu dla singli katolików. Drugi, trzeci i następny miesiąc tak samo opisujesz.

Pierwszym krokiem do osiągnięcia celu jest jego spisanie. Drugi krok to wykonanie pierwszej czynności. Jeśli wykonasz krok trzeci, kolejną czynność, np. nawiążesz rozmowę z kimś, kto Ci się podoba, to istnieje w 95% prawdopodobieństwo na to, że go zrealizujesz. Chociaż realizacja celu zależy też od Twojego nastawienia i wiary w to, że go osiągniesz.

Oczywiście celów należy mieć kilka. Mała ilość punktów oznaczona na rysunku mówi o priorytetowych celach. W każdej dziedzinie, której dałeś mniej punktów niż 10 właściwie można wyznaczyć cel. Nie jest powiedziane, że należy najpierw jeden cel zrealizować, aby potem następny cel wyznaczyć. Możesz jednocześnie realizować kilka celów, nawet jest wskazane, aby tak robić.

 

 

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!