Zmysły – „zdolność odbierania bodźców zewnętrznych poprzez narządy zmysłowe takie jak: wzrok, słuch, smak, węch, dotyk, w których najważniejszą rolę odgrywają receptory wykształcone w kierunku reagowania na konkretny rodzaj bodźców oraz odpowiednie funkcje mózgu.”

Percepcja to postrzeganie; sposób reagowania, odbierania wrażeń.

Dlaczego potrzebujemy rozwijać swoje zmysły?

Nasze zmysły często są nie doceniane i mało uwagi im poświęcamy, nie rozwijamy ich,
zaniedbujemy je.

Jak to wygląda w codziennym życiu?

Robimy kilka rzeczy na raz: jemy, odpisujemy na sms-a i czytamy gazetę. Ciągle gdzieś  się śpieszymy. Widzimy to, co dzieje się na szklanym ekranie, w telefonie, w komputerze, ale nie widzimy i nie słyszymy dokładnie tego, co dzieję się tu i teraz, nie czujemy, jakie sygnały daje nam ciało. Posiłki jemy bardzo szybko, po to, aby zaspokoić głód, nie delektując się smakiem potrawy. Nie słuchamy dokładnie, co inni do nas mówią. Nie potrafimy się zatrzymać, żeby zobaczyć rzeczy istniejące obok nas.

W ten sposób percepcja odbioru rzeczywistości jest zniekształcona. Dlatego nie potrafimy dokładnie odczytywać sygnałów, jakie płyną z otaczającej nas rzeczywistości. Nie potrafimy odczytać prawdziwej intencji, jaką przekazują nam inne osoby. Ludzie uczą się sztucznych gestów, poświęcają dużo na naukę perswazji, pracują nad swoim wypracowanym nieprawdziwym wizerunkiem, a Ty tego nie zauważasz, nie słyszysz, że ktoś inny Cię oszukuje, nie spostrzegasz, że ktoś inny mówi coś innego, niż myśli. Nie widzisz, nie słyszysz, nie odczuwasz prawdziwego przekazu, tylko widzisz ten zakłamany. Dlatego warto pracować nad tym, aby nasze zmysły rozwijać.

Są trzy istotne powodu ku temu.

Pierwszy jest związany z tym, że Twoje życie będzie bardziej atrakcyjne. Abyś, słuchając muzyki, naprawdę tę muzykę przeżywać. Abyś, jedząc potrawy, naprawdę delektował się smakiem, abyś widział piękno natury. Abyś odczuwał bliskość innej osoby, i z doznań zmysłowych czerpał więcej szczęścia, wzbogacał atrakcyjność życia, więcej czerpał radości niż tylko z konieczność codziennej trudnej, wyczerpującej pracy. Doznania zmysłowe mają rozbudzać naszą wrażliwość i dawać nam cudowne przeżycia.

Drugim powodem i korzyścią jaką daje nam rozwijanie percepcji zmysłowej jest to, że dostrzegamy, kiedy ktoś nas oszukuje, manipuluje nami, ma w stosunku do nas niecne zamiary. Potrafimy odczytać prawdziwe intencje jakie przekazują nam inne osoby. Potrafimy odczytać, czy przekaz j drugiej osoby jest szczery i autentyczny, czy jest sztuczny i oszukany.

Zacznij rozwijać swoja percepcję zmysłową, a zaczniesz rozpoznawać to, czy ludzkie gesty są wyuczone czy prawdziwe. Czy przekaz słowny jest prawdziwy czy zmanipulowany. Widząc więcej, słysząc więcej, czując więcej jesteś w stanie odczytać prawdziwe ludzkie oblicze, które nie zawsze jest takie, jak powierzchownie to wygląda.

Trzeci powód to poszerzenie perspektywy naszej świadomości, rozwijanie swojej świadomość i samoświadomość, o której pisałam w tym artykule.

Jak rozwijać swoje zmysły?

Po prostu zatrzymaj się na chwilę, najlepiej na łonie natury, i zrób sobie takie ćwiczenie – poświęć po 5 minut na to:

Co widzisz?
Co słyszysz?
Jakie zapachy?
Jaki smak?
Co czujesz fizycznie?

Powtarzaj to ćwiczenie codziennie.

 

Udostępnij ten wpis

Share this post with your friends!